Risk 2 Göteborg (svenska)

Halkkörning på riktiga banor

Under Risk 2 – som ofta även kallas Risktvåan, Riskutbildning 2 eller halkkörningen – får du testa halkkörning, hårda inbromsningar och att sitta i en voltad bil.

 

 

Detta är Risk 2

Halkkörningen är en av de två delarna i riskutbildningen när du tar ditt körkort. Rent praktiskt får du testa att köra på våra banor här på Stora Holm, där vi har flera typer av underlag, både halkbana och torrt underlag. Du får uppleva hur bilen beter sig vid olika hastigheter och under olika förhållanden. Vi pratar också om hur hastigheten och det mänskliga beteendet påverkar olika trafiksituationer.

För att genomföra Risktvåan måste du vara 16 år och vi rekommenderar även att du är i slutet av din körkortsutbildning. Du måste till exempel klara av att köra självständigt, utföra hårda accelerationer och bromsa i höga hastigheter.

Du kan göra de olika delarna i riskutbildningen i vilken ordning du vill (Risk 1 och Risk 2).

Du kan göra Riskutbildning 2 både som privatist och som elev på trafikskola.

Så går det till under Risktvåan

När du är på plats på din bokade tid möts du av en våra erfarna lärare och ni samlas i den grupp du ska vara i under utbildningen. Teori varvas med körning och du är hela tiden i trygga händer och kan löpande ställa frågor till din lärare. Att köra på Stora Holm är säkert och personal finns alltid tillhands.  Efter utbildningen har du god förståelse för de många riskerna i trafiken – och du känner dig också trygg i hur du ska bete dig när det oväntade händer.

Riskutbildning 2 tar cirka fyra timmar med raster.

Varför Stora Holm?

Vår trafikövningsplats har funnits i över 50 år. Vår anläggning är den största i Västsverige och dessutom den enda riktiga halkbanan i Göteborg. Låt vår skickliga och erfarna personal guida dig genom riskutbildningen och stötta dig på vägen till att bli en trygg, säker och riskmedveten förare.

Så bokar du Halkkörningen

Boka själv eller via din trafikskola. Ofta kommer du och din trafiklärare överens om när det är dags för dig att göra riskutbildningen.

Efter Riskutbildning 2

För att bli godkänd efter genomförd Risk 2 måste du vara med under hela utbildningen och delta i övningar och diskussioner. Vi rapporterar sedan digitalt till Transportstyrelsen direkt efter genomförd och godkänd riskutbildning. Du behöver inte göra något mer.

En riskutbildning är giltig i 5 år från godkännande eller tills du tar ditt körkort.

Vi har även riskutbildning 2 på engelska.

Kategori:

Beskrivning

Checklista

Vad behöver jag tänka på?

Ha med dig legitimation.

Klä dig efter årstid.

Flera av övningarna genomförs utomhus, så ha på dig för årstiden lämpliga skor och kläder.

Tolk vid behov.

Ta med egen tolk, om du är osäker på språket. Meddela oss när du bokar att du tar med egen tolk.

Ta med mat eller fika.

Ta med mat om du ska vara hos oss en heldag.

Se till att ha övningskört innan.

Var i slutet av din utbildning, annars kan det vara svårt att klara av övningarna och bli godkänd.

Nolltolerans för alkohol och droger.

Vi tillämpar nolltolerans, så var beredd på att göra utandningsprov.

Vanliga frågor och svar

Du måste vara 16 år för den praktiska delen, Riskutbildning 2. Vi rekommenderar även att du är i slutet av din körkortsutbildning. Detta för att kunna tillgodogöra dig utbildningen. Du måste till exempel klara av att köra självständigt, utföra hårda accelerationer och bromsa i höga hastigheter.

Du kan gå del 1 och 2 i vilken ordning du vill. Du behöver inget körkortstillstånd för att genomgå riskutbildningarna. Kom ihåg att ta med dig legitimation till utbildningen.

Riskutbildningen måste vara genomförd innan teoriprovet kan göras.

Behöver du ta med dig tolk ber vi dig att meddela oss det vid bokningstillfället. Klicka i boxen när du fyller i dina personuppgifter. Tolken måste vara över 15 år och kan inte själv vara deltagare. Vi har inget krav på att tolken ska vara legitimerad.

När du bokar riskutbildning via vårt bokningssystem kan du betala med Visakort, Mastercard och Swish. Du kan också välja faktura som ska betalas inom 14 dagar. Då tillkommer en fakturakostnad på 50 kr.

När du bokat och betalat får du en bekräftelse samt ett mejl med lösenord till vår bokningssida. Om – eller avbokning kan göras fram till kursstart. Det gör du enklast via vårt bokningssystem och här bokar du också därefter din nya tid. Har du inte för avsikt att boka en ny tid, så återlöser vi din biljett till inköpspriset. Återbetalning sker inte automatiskt, utan du måste kontakta oss efter att du har avbokat.

Du måste vara med under hela utbildningstiden för att bli godkänd. Om du kommer sent eller missar din tid, utan att ha avbokat den, är avgiften tyvärr förverkad och du måste betala på nytt när du bokar en ny tid.

Risk 2 tar cirka 4 timmar med raster.

Du blir rapporterad digitalt till Transportstyrelsen direkt efter genomförd och godkänd riskutbildning. Därför är det viktigt att du har med dig giltig legitimation när du kommer till oss, så att vi kan rapportera till Transportstyrelsen.

För att bli godkänd måste du vara med under hela utbildningstiden och vara aktiv i diskussioner och övningar. Har du inte tillräckliga förkunskaper kan vi av säkerhetsskäl tvingas avbryta din utbildning. Då är tyvärr avgiften förverkad och du får boka in dig på ett nytt utbildningstillfälle.

Riskutbildningarna är giltiga i fem år från den dag du blir godkänd på utbildningen.

Du kanske också gillar …

  • Risk 1 Göteborg (svenska)

  • Risk 1 & 2 heldag Göteborg (svenska)